مسکن مهر ۷۶۰درصد قیمت زمین را افزایش داد/خبرنگاران دنبال فیل هوا کردن هستند

 

مسکن مهر ۷۶۰درصد قیمت زمین را افزایش داد/خبرنگاران دنبال فیل هوا کردن هستند

آخوندی

وزیر راه و شهرسازی با این ادعا که طرح مسکن مهر قیمت زمین در کشور را ۷۶۰درصد و قیمت مسکن را ۵۰۰درصد افزایش داد خبرنگاران را مورد انتقاد قرار داد و گفت: قیمت زمین از سال ۹۲ تا ۹۵ صفردرصد رشد داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عباس آخوندی در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه‌ای مسکن پس از چند ماه بار دیگر طرح مسکن مهر را به‌باد انتقاد گرفت. وی با این ادعا که این طرح عامل گرانی 760درصدی قیمت زمین و 500درصدی قیمت مسکن شد، افزایش قیمت زمین در دوره مدیریت خود را طی سال‌های 92 تا 95 صفر اعلام کرد. وی البته هیچ اشاره‌ای به روند تغییرات قیمتی مسکن طی ماه‌های سپری‌شده از سال 96 نکرد. وزیر راه و شهرسازی در حالی نوک پیکان انتقادات را پس از یک دوره سکوت به‌سمت مسکن مهر نشانه رفته است که مسئولان و مدیران سابق این طرح مدت‌هاست در برابر این رویه سکوت پیشه کرده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی با ابراز این‌که فرآیند و روند مهاجرت به‌شدت کُند شده است، اظهار کرد: در حوزه جمعیت شهری به یک تعادل نسبی رسیده‌ایم. اگر این را قبول کنیم تمام سیاستگذاری‌ها را قبول کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که این یک بحث خیلی مهم است، تصریح کرد: در اوج زمانی که شهرفروشی در اوج بود و از سال 9 تا 91 بالغ بر 760 هزار پروانه ساختمانی صادر شده، جمعیت تهران از 90 تا 95 کلاً 400 هزار نفر افزایش یافته است.

وزیر راه  و شهرسازی بیان کرد: این رشد جمعیت مراحل نهایی خود را طی می‌کند و همین الآن جمعیت‌پذیری تهران بدون آن‌که واحد جدید ساخته شود، حدود 10.5 میلیون نفر است.

وزیر راه و شهرسازی با طرح این سؤال که "آیا می‌توانیم سیاست‌های موجود را ادامه دهیم؟"، گفت: به‌دلیل تحولات ساختاری مجبوریم سیاست‌ها را تغییر دهیم، با توجه به اختلافات سیاسی کشتی سیاسی با هم داشته باشیم.

آخوندی تأکید کرد: این آمار برای هر نوع برنامه‌ریزی بسیار مهم است. کاهش رشد جمعیت نشان می‌دهد ما دیگر دارای رشد جمعیت با تصورات دهه 60 و 70 نیستیم.

وی با ابراز این‌که در 5 سال اخیر تحول جمعیتی در استان قم 125 هزار نفر به جمعیت این شهر اضافه شده است، اظهار کرد: این مسئله نشان می‌دهد که روند افزایش جمعیت کاهشی بوده و البته به این مفهوم نیست که تقاضا برای مسکن رو به صفر رفته است.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این‌که زمانی تولید انبوه مسکن برای خودش بازار داشت، افزود: اگر بخواهیم این کار را دوباره تکرار کنیم داشتن بازار برای آن غیرممکن است.

آخوندی با بیان این‌که "بازار را به‌زور نمی‌توانیم ایجاد کنیم"، افزود: تصورات ما مربوط به دهه 60 و 70 است و هنوز فکر می‌کنیم باید به‌سمت اتفاقات کمی خیلی بزرگ برویم.

وی ادامه داد: الآن مسئله ما کیفیت سکونت، زندگی، اختلافات طبقاتی، بالاشهر و پایین‌شهر است که اختلاف آن بیش از 5برابر است، گفت: خبرنگاران به‌دنبال این هستند که فیلی هوا شود، این در حالی است که بستر جامعه تغییر کرده است. اجماع درباره این تحول بسیار زمانبر است و روی دادن آن در کشور زمان می‌برد.

وی با اشاره به خالی از سکنه بودن 500 هزار واحد مسکونی مطابق آمار مرکز آمار، افزود: این نشان می‌دهد اتفاقی در جامعه روی داده و جامعه به آن بی‌توجه بوده است. در منطقه یک تهران 5 هزار واحد مسکونی نوساز آماده عرضه بدون مشتری وجود دارد.

وی با اعلام به این‌که بیشترین ساخت‌وساز در منطقه 22 روی داده است، اما در عین حال نرخ معاملات کمترین بین مناطق 22گانه بوده است، اظهار کرد: سیاستگذاری غلط سیاست گذار بازار کشور را گرفتار کرده و باید حرف درست و دقیقی بزنیم.

وی با انتقاد از عملکرد دولت قبل به طرح مسکن مهر اشاره کرد و گفت: بیشترین مداخله در تاریخ کشور مربوط به سال‌های 84 تا 92 است که حدود 8 درصد (2 میلیون واحد مسکونی) بوده است. وقتی عرضه به اوج رسیده قاعدتاً باید قیمت کاهش یابد، اما قیمت زمین در تهران در سالهای 84 تا 92 بالغ بر 8.6 برابر (760 درصد) بوده که یک رشد محیرالعقول است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که قیمت زمین در سال‌های 92 تا 95 بالغ بر 2صدم درصد یعنی تقریباً صفر درصد رشد داشته است، گفت: قیمت مسکن در سال‌های 84 تا 92 شش برابر (500 درصد) شد اما از سال 92 تا 95 قیمت مسکن فقط 1.1 برابر شده است.

آخوندی با اشاره به این‌که می‌گویند "مسکن را وسط بیاورید تا موتور اقتصاد به حرکت درآید"، اظهار کرد: اگر تصور می‌کنید با یک تزریق پول و مداخله بخش مسکن راه بیفتد، همان اتفاقی روی می‌دهد که در سال‌های 84 تا 92 روی می‌دهد. این کار باعث گسترش فقر می‌شود، مسکن مهر می‌خواست به مردم کمک کند، ولی نتیجه این مداخله افزایش 760درصدی قیمت زمین و 500درصدی قیمت مسکن بود.

وی با ابراز این‌که طراحی سیاست مسکن بسیار مهم است، گفت: ما می‌خواهیم کسی که در وضعیت بد زندگی می‌کند، زندگی‌اش ارتقا یابد. می‌خواهیم دوباره شهر را خلق کنیم که در این بخش سخن خیلی است.

وی در ادامه با این ادعا که سیاست توانمندسازی مردم جواب داده، گفت: میانگین سپرده گذاران در صندوق مسکن یکم بر اساس آخرین آمار به 282 هزار نفر با میانگین 20 میلیون تومان رسیده است.

وی با بیان این‌که "همزمان جلوی سوداگری را گرفته‌ایم"، اظهار کرد: 760 درصد افزایش به 2 درصد رسیده است. این فهم من از تحولات شهری در ایران است، باید واحد مسکونی در استطاعت عرضه شود.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: الآن مسئله مهم تغییر رویکرد تولیدکننده انبوه مسکن است، کار تولیدکننده الآن این نیست که زمینی را در بیابان بگیرد و آن را بسازد. آنها باید در بافت‌های فرسوده برای مردم خانه بسازند و مجموعه‌های کوچک را احداث کنند.