استفاده از ظرفیت اوراسیا برای مقابله با تحریم‌ها جهانگیری: تحریم‌های جدید آمریکا غیرقابل قبول است

 

استفاده از ظرفیت اوراسیا برای مقابله با تحریم‌ها

اسحاق جهانگیری در دیدار «تیگران سرکیسیان» رییس هیئت مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا اظهار داشت: تجربه تحریم‌ها، ما را بر آن داشت که به خودکفایی بیندیشیم و امروز توانسته‌ایم در برخی از محصولات کشاورزی نظیر گندم به خودکفایی دست پیدا کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برخی موانع جزئی در توافق تجارت آزاد ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، خاطر نشان کرد: به جز برخی مسائل کوچک، دو طرف در اکثر موضوعات به توافق رسیده اند که لازم است کمیسیونی فرعی متشکل از دو طرف برای تبادل نظر و رفع اختلاف نظرها تشکیل شود.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی تصریح کرد: امروز در شرایط ویژه ای قرار گرفته ایم و تحریم های جدید و یکجانبه آمریکا علیه ایران و روسیه محکوم و غیرقابل قبول هستند و در این شرایط ارتقاء روابط با همسایگان و استفاده از ظرفیت اتحادیه اوراسیا می تواند به حل مشکلاتی که برای برخی از کشورها به خصوص ایران و روسیه پیش می آید، کمک کند.

رییس هیئت مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از روند مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در خصوص توافق تجارت آزاد، اظهار امیدواری کرد هر چه زودتر این توافقنامه نهایی و برای امضاء آماده شود.

تیگران سرکیسیان با اشاره به برخی اختلاف نظرها در خصوص موارد جزئی در این توافقنامه، بر ضرورت تبادل نظر و مذاکره بیشتر میان متخصصین و کارشناسان دو طرف برای رفع موانع تأکید کرد.

وی اظهار امیدواری کرد مذاکرات میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا هر چه سریعتر نهایی شود و کارشناسان و متخصصین دو طرف به جمع بندی نهایی و توافق دست پیدا کند.اقتصادهای ایران و اوکراین می توانند مکمل یکدیگر باشند

اقتصادهای ایران و اوکراین می‌توانند مکمل یکدیگر باشند

معاون اول رییس جمهور همچنین در دیدار استپان کوبیو معاون اول نخست وزیر اوکراین که به منظور شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی رییس جمهوری به تهران سفر کرده است، با تاکید بر ضرورت ایجاد تجارت مستقیم میان ایران و اوکراین گفت: در حال حاضر واردات و صادرات کالا میان دو کشور از طریق کشور ثالث انجام می شود که لازم است برای تقویت مناسبات اقتصادی دوجانبه، تجارت مستقیم میان دو کشور برقرار شود.

 اسحاق جهانگیری تبادل هیأت ها و آمد و رفت مقامات دو کشور را گامی مؤثر در تقویت مناسبات تهران ـ کیف برشمرد و اظهار داشت: ایران و اوکراین در دو دهه گذشته از روابط سیاسی خوب و صمیمانه برخوردار بوده اند که این روابط بر پایه احترام متقابل و براساس منافع دو کشور در حال توسعه بوده است.

معاون اول رییس جمهور همچنین با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد روابط خود را در همه زمینه ها با اوکراین توسعه دهد، به ظرفیت ها و توانمندی های دو کشور در زمینه های مختلف اشاره و خاطر نشان کرد: اقتصادهای ایران و اوکراین می توانند مکمل یکدیگر باشند و دو کشور باید دستاوردها و توانمندی های خود را در زمینه های انرژی، کشاورزی و علم و فناوری در اختیار یکدیگر قرار دهند.

وی با تأکید بر نقش کمیسیون مشترک همکاری های ایران و اوکراین در رفع موانع پیش روی توسعه مناسبات و سرعت بخشیدن به روابط اقتصادی دو کشور، گفت: باید کمک کنیم که جلسات این کمیسیون به طور منظم و مستمر برگزار تا موافقت نامه های موجود میان دو کشور از طریق کمیسیون همکاری ها پیگیری و اجرا شود.

جهانگیری با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری ایران و اوکراین تاکنون نتوانسته متناسب با روابط خوب سیاسی دو کشور ارتقاء پیدا کند، تصریح کرد: نیازمند کار جدی و برنامه ریزی دقیق برای افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور هستیم و ایران و اوکراین می توانند در زمینه های مختلف همچون حمل و نقل، ترانزیت کالا، فناوری های پیشرفته، کشاورزی، تجارت و سرمایه گذاری، همکاری های مشترک داشته باشند.

جهانگیری بر لزوم رفع موانع پیش روی ارتقاء سطح مناسبات تجاری میان ایران و اوکراین تأکید کرد و افزود: موانع پیش روی همکاری های بانکی دو کشور به عنوان پیش نیاز همکاری های اقتصادی و نیز تسهیل در صدور روادید برای تجار و بازرگانان دو کشور از موانع اصلی پیش روی تقویت روابط اقتصادی تهران و کیف است که امیدوارم هرچه زودتر برطرف شود.

معاون اول نخست وزیر اوکراین نیز در این ملاقات با بیان اینکه دو کشور می توانند روابط دوجانبه خود را در زمینه های مختلف ارتقاء دهند، گفت: انرژی و کشاورزی از مهمترین زمینه های همکاری برای ایران و اوکراین است و دو کشور می توانند نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی و تأمین انرژی برای یکدیگر ایفا کنند.

وی زمینه های دانشگاهی و علمی، انرژی، صنعت و همکاری در اجرای پروژه های زیرساختی را از جمله زمینه های همکاری ایران و اوکراین برشمرد و با ابراز امیدواری نسبت به چشم انداز روابط اقتصادی دو کشور، گفت: امیدوارم فصل جدیدی در مناسبات ایران و اوکراین گشوده شود و شاهد ارتقاء سطح مناسبات دو کشور باشیم.