قول مساعد وزیر برای حل مشکل نقدینگی بخش صنعت

 

رییس جمهور به علت کسالت در همایش روز صنعت شرکت نکرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با تهیه برنامه راهبردی در چشم انداز ۱۴۰۴ ایران اسلامی به یک کشور نوظهور صنعتی تبدیل خواهد شد و در سال جاری ایجاد ٤٥٠ هزار شغل در بخش های مختلف صنعت پیش بینی شده است.

 اقتصاد آنلاین - سمانه برمخشاد: محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش روز ملی صنعت و معدن با قدردانی از فعالان حوزه صنعت و معدن و تجارت گفت:رئیس جمهور تا دیروز قرار بر حضور در این مراسم داشتند اما به دلیل گرفتگی صدا و کسالت نتوانستند حضور داشته باشند.

وی افزود:قرار بود هفته پیش همایش برگزار شود که به درخواست  رییس جمهور یک هفته مراسم به تعویق افتاد وپس از آن به دلیل جلسه شورای امنیت در  عصر امروز، ساعت همایش به صبح تغییر  کرد اما در نهایت ایشان به دلیل کسالت نتوانستند شرکت کنند  ودکتر جهانگیری به نمایندگی از ایشان در این همایش حاضر شدند.

 نعمت زاده  با اشاره به اینکه رشد بخش صنعت در سال ٩٢، منفی ١٠ درصد بود و شاهد بروکراسی اداری در این بخش بودیم، اظهار کرد:در راستای رفع موانع تولید ٣٥ مورد را در آن زمان به تصویب رساندیم  تا واحدهای تولیدی تعطیل و یا نیمه تعطیل نشوند.

به گفته او بر اساس آمار در آن زمان خصوصی سازی واقعی کمتر از ١٠ درصد بود که دولت یازدهم آن را متوقف کرد.

وزیر صنعت گفت:در سه ماهه دوم و سوم سال گذشته رشد بخش صنعت و معدن به  بیش از ١٠ درصد رسیده است و بنا به آمار رشد این بخش در  سال گذشته به بیش از ٦ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه معافیت مالیات بر درآمد به میزان ٣٠ درصد به مدت ٥ سال برای تولید برندهای خارجی توسط تولیدکنندگان داخلی تصویب شده است، خاطرنشان کرد:معافیت مالیاتی به میزان سود عقود مشارکتی با  هدف تامین نقدینگی   نیز تصویب شده است.

به گفته او در سال جاری ایجاد ٤٥٠ هزار شغل در بخش های مختلف صنعت پیش بینی شده است.

نعمت زاده اظهار کرد: ویرایش دوم سند توسعه صنعتی از خردادماه در اختیار فعالان قرار گرفته و امروز هم تعدادی توزیع خواهد شد که درخواست می‌کنیم اگر نظر و پیشنها ی دارند اعلام کنند.

وی ادامه داد:ما هرچه برنامه ریزی کردیم در سال ۱۴۰۴ به چشم انداز سند توسعه برسیم دیدیم به دلیل شرایط تورمی و تحریم و پایین بودن بسیاری از شاخص ها ممکن نیست بنابراین این سند راهبردی با عنوان کشور نوظهور صنعتی تدوین شده است.

وی ادامه داد با همکاری وزارت اقتصاد، سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی مشکلات نقدینگی و تسهیلات بخش تولید و صنعت و معدن در حال رفع شدن است.

وی اعلام کرد: در مجموع طی این ۴ سال ۱ میلیون اشتغال حدید در بخش صنعت و معدن و تجارت ایجاد شده است.

نعمت زاده افزود: برای امسال ۴۵۰ هزار  شغل برنامه ریزی شده و با همت همه فعالان و حمایت دولت انشالله این هدف را به دست خواهیم آورد.

نعمت زاده با اشاره به سند راهبردی و اهداف در نظر گرفته شده خاطرنشان کرد: برای رسیدن به کشورهای نوظهور صنعتی باید درآمد سرانه کشور از پنج هزار و ۸۰۰ دلار به ده هزار دلار و  سهم ارزش افزوده سرانه صنعت از ۵۲۰ دلار به بیش از یک هزار دلار برسد.

به گفته او  یکی از الزامات جدی کشور، پیوستن به زنجیره تولید جهانی است که پس از برجام این مسیر هموار شد.